Nasz ośrodek narciarski w Szczyrku w sezonie 2024/2025 będzie czynny od 20.12.2024!

Techniki jazdy na snowboardzie

Jazda na snowboardzie już na pierwszy rzut oka wydaje się ekscytująca – wystarczy spojrzeć na snowboardzistów, którzy wykonują efektowne skręty, skoki i triki, wzbijając w powietrze tumany śnieżnego pyłu. Kluczem do opanowania deski jest pozytywne nastawienie i znajomość podstaw technicznych, które umożliwiają swobodną i bezpieczną jazdą. Jakie ewolucje snowboardowe wykonuje się na różnych etapach zaawansowania?
Spis treści

Jazda na snowboardzie dla początkujących 

W pozycji podstawowej na snowboardzie należy rozłożyć ciężar ciała równomiernie na obie nogi i uginać nogi synchronicznie w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Głowa, tułów i biodra powinny być skierowane przodem do kierunku jazdy. Z kolei ręce należy rozłożyć szerzej niż barki, trzymając dłonie mniej więcej na wysokości bioder. Osoby, które nie wiedzą, jak jeździć na desce snowboardowej, powinny zacząć od technik służących do przemieszczania się po płaskim terenie. 

Podskoki 

Podskoki umożliwiają poruszanie się po płaskim podłożu, a także podejścia na stokach o różnych stopniach nachylenia. Obie nogi znajdują się w wiązaniach. Należy ustawić deskę prostopadle do kierunku przemieszczania się i obciążyć przednią krawędź deski. Następnie należy wykonywać podskoki w przód, wspomagając pracę nóg zamachami rąk. Nie jest to jeszcze wprawdzie jazda na snowboardzie, ale bez opanowania podstaw trudno myśleć o wyjściu na stok.  

Krok zwykły

Przy krokach zwykłych tylko jedna noga (przednia) jest wpięta w wiązanie. Deska ustawiona jest prostopadle do kierunku, w którym porusza się snowboardzista. Nogi i ręce poruszają się naprzemianstronnie, zaś ciężar ciała opiera się na nodze wykrocznej. Aby nie doszło do poślizgnięcia się, deskę należy opierać na krawędzi. Krok zwykły stosuje się na terenach płaskich i przy podejściach o różnych stopniach nachylenia. 

Krok ślizgowy

Zanim początkujący opanuje bardziej złożone techniki jazdy na snowboardzie, musi nauczyć się przemieszczać za pomocą kroku ślizgowego. Tym razem deska położona jest dziobem (czyli przodem) do kierunku jazdy. Ciężar ciała przenoszony jest na nogę wpiętą w wiązanie, która jest lekko ugięta. Ten sposób poruszania się polega na odpychaniu wolną nogą, podobnie jak przy jeździe na hulajnodze. Podczas ślizgu nogę wolną można umieścić na podkładce antypoślizgowej. Krok ślizgowy przeznaczony jest do poruszania się po odcinkach płaskich i lekko opadających. 

Podstawowe techniki jazdy na snowboardzie

Ewolucje podstawowe dla początkujących obejmują przemieszczanie się w dół stoku (wzdłuż lub ukośnie do linii spadku stoku, czyli najkrótszej drogi z góry na dół), a także kilka prostszych skrętów. Jazda na snowboardzie na tym etapie może wydawać się trudna i frustrująca, dlatego wskazane jest odbycie choć jednej lekcji z instruktorem.

Ześlizg prosty

W tej technice deska ustawiona jest prostopadle do kierunku jazdy, przy czym zjazd odbywa się wzdłuż linii spadku stoku. Należy przyjąć pozycję podstawową i kontrolować prędkość przez docisk krawędzi deski do podłoża. Przy jeździe na tylnej krawędzi (backside) należy przenosić ciężar ciała na pięty, natomiast przy przemieszczaniu się na przedniej krawędzi (frontside) należy przenosić ciężar na palce. W celu zatrzymania się należy zakrawędziować deskę. Na przedniej krawędzi trzeba docisnąć palce i poderwać pięty, z kolei na tylnej krawędzi dociska się pięty i podrywa palce. 

Ześlizg skośny

To kolejny przykład prostej techniki jazdy na snowboardzie, która służy do bezpiecznego przemieszczania się w dół na desce ustawionej prostopadle do kierunku jazdy. Jednak tym razem snowboardzista przecina linię spadku stoku po skosie. W tym celu należy przenieść ciężar ciała na jedną ze stóp i prowadzić deskę pod wybranym kątem, przecinając linię spadku stoku w kierunku bardziej obciążonego końca deski. Regulowanie prędkości odbywa się przez nacisk na krawędź dostokową (czyli krawędź znajdującą się bliżej stoku), natomiast kierunek można kontrolować przez docisk krawędzi i obciążenie jednej z nóg. 

Jazda na wprost

Osoby, które nie wiedzą, jak jeździć na snowboardzie, często zaczynają właśnie od techniki jazdy na wprost. Teoretycznie taka jazda jest prostsza, ponieważ deska ustawiona jest równolegle do linii spadku stoku i przez cały czas ma kontakt z podłożem. Należy jednak pamiętać, że znajdująca się w takiej pozycji deska szybko nabiera prędkości, dlatego początkujący powinni stosować tę technikę na łagodnie nachylonych stokach. 

Jazda w skos stoku

Jazda na snowboardzie w skos stoku wymaga ustawienia deski prostopadle do linii spadku i pod wybranym kątem. Podczas jazdy obciąża się krawędź dostokową za pomocą palców (frontside) lub pięt (backside). Ciężar ciała jest rozłożony równomiernie, przy czym obciążenie krawędzi reguluje się przez przechylenie sylwetki oraz pracę stóp i nóg. Jest to technika podobna do ześlizgu skośnego, przy czym wymaga nieco większego zakrawędziowania i większej dynamiki jazdy. 

Skręt ślizgowy rotacyjny

Jak jeździć na desce snowboardowej, by wykonać pełny skręt z przekroczeniem linii spadku stoku? Jednym z najłatwiejszych sposobów jest skręt ślizgowy rotacyjny, który można zastosować na stokach o małym i średnim nachyleniu. Żeby wykonać skręt, należy wykonać rotację całą górną częścią ciała (biodrami, barkami i głową) przy płasko prowadzonej desce. Po zbliżeniu do linii spadku należy przenieść ciężar ciała z palców na pięty lub z pięt na palce. Po wykonaniu skrętu można wrócić do pozycji podstawowej i kontynuować jazdę w skos stoku. 

Skręt ślizgowy 

Przy skręcie ślizgowym deska prowadzona jest płasko po śniegu (tak jak przy skręcie rotacyjnym), jednak tym razem snowboardzista nie wykonuje rotacji całym tułowiem. Zainicjowanie skrętu odbywa się poprzez zmianę obciążenia krawędzi – z pięt na palce lub z palców na pięty. Podczas skręcania górna część ciała powinna być lekko wychylona do środka kierunku skrętu. 

Skręt ślizgowy NW

To przykład techniki jazdy na snowboardzie, która sprawdzi się przy stromych stokach i jeździe po głębokim, mokrym śniegu. Podczas jazdy w skos stoku należy obniżyć pozycję podstawową, a następnie przed skrętem wyjść dynamicznie w górę i przenieść obciążenie z krawędzi na krawędź (pięty-palce lub palce-pięty). Skręt można regulować przez wychylenie tułowia i obniżanie sylwetki. 

Jak jeździć na snowboardzie na etapie średniozaawansowanym?

Po opanowaniu I stopnia trudności przyszedł czas na bardziej widowiskowe ewolucje. Na etapie średniozaawansowanym stosuje się techniki odpowiednie do dużych prędkości, a także prostsze elementy jazdy freestylowej.

Skręt cięty

Jazda na snowboardzie przy większych prędkościach wymaga zastosowania nieco trudniejszych technik. Jedną z nich jest skręt cięty, podczas którego należy przez cały czas utrzymywać pozycję podstawową. Zainicjowanie skrętu wymaga ustawienia deski na krawędzi dolnej i wychylenie tułowia do środka wybranego skrętu. Promień skrętu można regulować poprzez kontrolowanie wychylenia ciała i zakrawędziowania. 

Skręt cięty NW

Przy skręcie ciętym NW wykorzystuje się zmianę obciążenia wskutek zmiany pozycji (nisko/wysoko). Punktem wyjścia jest jazda w skos stoku w obniżonej pozycji podstawowej. Przed skrętem należy dynamicznie wyprostować nogi i przekrawędziować deskę, kierując kolana (skręt na przedniej krawędzi) lub biodra (skręt na tylnej krawędzi) do środka skrętu. Również tułów powinien być pochylony do wewnątrz skrętu. Promień skrętu można regulować przez zakrawędziowanie deski, stopniowe obniżanie pozycji i wychylenie sylwetki. 

Śmig ślizgowy i cięty

Niektóre techniki jazdy na snowboardzie są podobne do technik używanych przez narciarzy i tak jest również w tym przypadku. Śmigi polegają na dynamicznym wykonywaniu krótkich skrętów w pobliżu linii spadku stoku. Ważne jest tutaj zachowanie rytmu, ponieważ skręty powinny mieć taki sam promień i trwać tyle samo czasu. Tułów należy utrzymywać przez cały czas w pozycji podstawowej. Prędkość i rytm wykonywania skrętów powinny być dostosowane do kąta nachylenia stoku. Należy przy tym pamiętać, że śmig ślizgowy (deska prowadzona płasko) powoduje chwilowy spadek prędkości, natomiast śmig cięty (deska ustawiona na krawędzi) prowadzi do zwiększenia prędkości na zakrętach. 

Elementy freestyle’u

Osoby, które wiedzą już, jak jeździć na desce snowboardowej i mają duże doświadczenie na stoku, szybko zaczynają interesować się bardziej widowiskowymi ewolucjami. Na średnim etapie zaawansowania techniki freestyle’owe obejmują m.in:

  • skręt ślizgowy tyłem (fakie, switch) – skręt ślizgowy wykonywany podczas jazdy tyłem lub po wykonaniu dowolnej techniki z półobrotem;
  • ollie, nollie – skoki na stoku wykonywane dzięki sile mięśni i/lub ukształtowaniu terenu oraz sprężystej konstrukcji deski;
  • obroty o 180 lub 360 stopni – obrót wokół osi pionowej, wykonywany w trakcie jazdy (deska zachowuje kontakt z podłożem);
  • skok prosty ­­- skok wykonywany na skoczni lub uskoku w terenie, obejmuje cztery fazy (najazdu, odbicia, lotu i lądowania). 

Jazda na snowboardzie dla zaawansowanych

Na trzecim etapie wtajemniczenia snowboarderzy i snowboarderki doskonalą umiejętność skręcenia, a także mierzą się z trudniejszymi formami terenowymi. Dodatkowo mogą wykonywać skomplikowane ewolucje na skoczniach i w naturalnych warunkach. Jak jeździć na snowboardzie na poziomie zaawansowanym?

Skręt cięty WN

Skręt cięty WN (wysoko/nisko) to odwrócona forma skrętu ciętego NW (nisko/wysoko). Różnica polega na tym, że punktem wyjścia jest pozycja podstawowa podwyższona. Również regulowanie promienia skrętu odbywa się przez stopniowe prostowanie nóg. Pozycję podwyższoną należy przyjąć także po zakończeniu skrętu. 

Skręt cięty kompensacyjny

Skręt cięty kompensacyjny to przykład techniki jazdy na snowboardzie, która wymaga elastycznej pracy nóg i dużej dynamiki ciała podczas inicjowania skrętu. Polega ona na wykonywaniu skrętów na krawędziach, przy czym środek ciężkości ciała jest obniżony względem podłoża. Poprzez odpowiednią pracę nóg tułów znajduje się na jednakowej, obniżonej wysokości przez cały czas wykonywania ewolucji. Nie ma tutaj podwyższania i obniżania środka ciężkości jak we wcześniej wymienionych skrętach. 

Techniki freestyle’owe

Im wyższy poziom biegłości w jeździe na snowboardzie, tym większy apetyt na spektakularne triki i ewolucje. Na tym etapie poznaje się między innymi:

  • półobrót noseroll – obrót o 180° podczas jazdy na wprost, wykonywany wokół deski przechylonej w przód;
  • półobrót tailroll – obrót o 180° podczas jazdy na wprost, wykonywany wokół deski przechylonej w tył;
  • nosewheellie – jazda do przodu na przedniej części deski;
  • tailwheellie – jazda do przodu na tylnej części deski;
  • skok z garbem – trik wykonywany na skoczni lub uskoku w terenie, podczas którego chwyta się deskę jedną ręką;
  • skok shifty – skok z ruchem skrętnym tułowia do ustawienia front lub back do kierunku lotu;
  • skoki 180° i 360° – skoki z obrotem o 180° lub 360° wokół osi pionowej;
  • 50/50 – przejechanie po skrzyni lub poręczy tak, aby deska była ustawiona równolegle do przeszkody.

Techniki jazdy na snowboardzie w trudnych warunkach

Jak jeździć na snowboardzie w głębokim śniegu? W takich warunkach najlepiej sprawdza się technika skrętu ślizgowego rotacyjnego z łagodną rotacją tułowia oraz technika skrętu ślizgowego NW. Wskazane jest również mocniejsze wychylenie tułowia do środka skrętu. W przypadku stoku pokrytego lodem osoby mniej doświadczone mogą zastosować ześlizg prosty lub skośny, natomiast zaawansowani snowboarderzy mogą wykorzystać skręt cięty WN z bardzo mocnym zakrawędziowaniem deski. Z kolei jazda na snowboardzie po muldach wymaga utrzymania środka ciężkości cały czas na tej samej wysokości. Wskazany jest skręt kompensacyjny, który najlepiej wykonać na szczycie muldy lub w zagłębieniu pomiędzy garbami.

Nauka lub poprawienie techniki jazdy na snowboardzie

Na każdym etapie jazdy na snowboardzie można skorzystać z indywidualnych lekcji doszkalających lub kursów snowboardowych. Te można odbyć także i w naszym ośrodku! Zapraszamy serdecznie po więcej szczegółów TUTAJ.